    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ683
    Part No.:
    MCR01MRTJ683
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ683.pdf
    Description:
    RES SMD 68K OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    68 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ683 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ683 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ683?
    Image MCR01MRTJ683
    Part Number MCR01MRTJ683
    Resistance 68 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)