    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ563
    Part No.:
    MCR01MRTJ563
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ563.pdf
    Description:
    RES SMD 56K OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    56 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ563 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ563 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ563?
    Image MCR01MRTJ563
    Part Number MCR01MRTJ563
    Resistance 56 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)