    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ562
    Part No.:
    MCR01MRTJ562
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ562.pdf
    Description:
    RES SMD 5.6K OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    5.6 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ562 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ562 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ562?
    Image MCR01MRTJ562
    Part Number MCR01MRTJ562
    Resistance 5.6 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)