    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ560
    Part No.:
    MCR01MRTJ560
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ560.pdf
    Description:
    RES SMD 56 OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    56 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ560 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ560 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ560?
    Image MCR01MRTJ560
    Part Number MCR01MRTJ560
    Resistance 56 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)