    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ3R3
    Part No.:
    MCR01MRTJ3R3
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ3R3.pdf
    Description:
    RES SMD 3.3 OHM 5% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    MCR
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Resistance:
    3.3 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    -250/ +500ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ3R3 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ3R3 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ3R3?
    Image MCR01MRTJ3R3
    Part Number MCR01MRTJ3R3
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series MCR
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Resistance 3.3 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient -250/ +500ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)