    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ391
    Part No.:
    MCR01MRTJ391
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ391.pdf
    Description:
    RES SMD 390 OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    390 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ391 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ391 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ391?
    Image MCR01MRTJ391
    Part Number MCR01MRTJ391
    Resistance 390 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)