    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ361
    Part No.:
    MCR01MRTJ361
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ361.pdf
    Description:
    RES SMD 360 OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    360 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ361 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ361 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ361?
    Image MCR01MRTJ361
    Part Number MCR01MRTJ361
    Resistance 360 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)