    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ304
    Part No.:
    MCR01MRTJ304
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ304.pdf
    Description:
    RES SMD 300K OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    300 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ304 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ304 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ304?
    Image MCR01MRTJ304
    Part Number MCR01MRTJ304
    Resistance 300 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)