    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ2R0
    Part No.:
    MCR01MRTJ2R0
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ2R0.pdf
    Description:
    RES SMD 2 OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    2 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    -250/ +500ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ2R0 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ2R0 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ2R0?
    Image MCR01MRTJ2R0
    Part Number MCR01MRTJ2R0
    Resistance 2 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient -250/ +500ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)