    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ204
    Part No.:
    MCR01MRTJ204
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ204.pdf
    Description:
    RES SMD 200K OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    200 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ204 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ204 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ204?
    Image MCR01MRTJ204
    Part Number MCR01MRTJ204
    Resistance 200 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)