    Rohm Semiconductor MCR01MRTJ151
    Part No.:
    MCR01MRTJ151
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTJ151.pdf
    Description:
    RES SMD 150 OHM 5% 1/16W 0402
    Resistance:
    150 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTJ151 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTJ151 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTJ151?
    Image MCR01MRTJ151
    Part Number MCR01MRTJ151
    Resistance 150 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)