    Rohm Semiconductor MCR01MRTF7501
    Part No.:
    MCR01MRTF7501
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTF7501.pdf
    Description:
    RES SMD 7.5K OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    7.5 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTF7501 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTF7501 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTF7501?
    Image MCR01MRTF7501
    Part Number MCR01MRTF7501
    Resistance 7.5 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)