    Rohm Semiconductor MCR01MRTF7150
    Part No.:
    MCR01MRTF7150
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTF7150.pdf
    Description:
    RES SMD 715 OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    715 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTF7150 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTF7150 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTF7150?
    Image MCR01MRTF7150
    Part Number MCR01MRTF7150
    Resistance 715 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)