    Rohm Semiconductor MCR01MRTF5621
    Part No.:
    MCR01MRTF5621
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTF5621.pdf
    Description:
    RES SMD 5.62K OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    5.62 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTF5621 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTF5621 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTF5621?
    Image MCR01MRTF5621
    Part Number MCR01MRTF5621
    Resistance 5.62 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)