    Rohm Semiconductor MCR01MRTF5603
    Part No.:
    MCR01MRTF5603
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTF5603.pdf
    Description:
    RES SMD 560K OHM 1% 1/16W 0402
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    MCR
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Resistance:
    560 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTF5603 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTF5603 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTF5603?
    Image MCR01MRTF5603
    Part Number MCR01MRTF5603
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series MCR
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Resistance 560 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)