    Rohm Semiconductor MCR01MRTF5600
    Part No.:
    MCR01MRTF5600
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR01MRTF5600.pdf
    Description:
    RES SMD 560 OHM 1% 1/16W 0402
    Resistance:
    560 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.063W, 1/16W
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR01MRTF5600 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR01MRTF5600 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR01MRTF5600?
    Image MCR01MRTF5600
    Part Number MCR01MRTF5600
    Resistance 560 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.063W, 1/16W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)