    Rohm Semiconductor MCR006YRTF3001
    Part No.:
    MCR006YRTF3001
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR006YRTF3001.pdf
    Description:
    RES SMD 3K OHM 1% 1/20W 0201
    Resistance:
    3 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Temperature Coefficient:
    ±250ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR006YRTF3001 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR006YRTF3001 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR006YRTF3001?
    Image MCR006YRTF3001
    Part Number MCR006YRTF3001
    Resistance 3 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±250ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)