    Rohm Semiconductor MCR006YRTF2871
    Part No.:
    MCR006YRTF2871
    Package:
    0201 (0603 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR006YRTF2871.pdf
    Description:
    RES SMD 2.87K OHM 1% 1/20W 0201
    Package/Case:
    0201 (0603 Metric)
    Resistance:
    2.87 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Temperature Coefficient:
    ±250ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0201
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR006YRTF2871 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR006YRTF2871 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR006YRTF2871?
    Image MCR006YRTF2871
    Part Number MCR006YRTF2871
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series MCR
    Package/Case 0201 (0603 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Resistance 2.87 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±250ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)