    Rohm Semiconductor MCR006YRTF25R5
    Part No.:
    MCR006YRTF25R5
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR006YRTF25R5.pdf
    Description:
    RES SMD 25.5 OHM 1% 1/20W 0201
    Resistance:
    25.5 Ohms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Temperature Coefficient:
    ±250ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR006YRTF25R5 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR006YRTF25R5 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR006YRTF25R5?
    Image MCR006YRTF25R5
    Part Number MCR006YRTF25R5
    Resistance 25.5 Ohms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±250ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)