    Rohm Semiconductor MCR006YRTF2403
    Part No.:
    MCR006YRTF2403
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR006YRTF2403.pdf
    Description:
    RES SMD 240K OHM 1% 1/20W 0201
    Resistance:
    240 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Temperature Coefficient:
    ±250ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Datasheet:
    1. How to order MCR006YRTF2403 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR006YRTF2403 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR006YRTF2403?
    Image MCR006YRTF2403
    Part Number MCR006YRTF2403
    Resistance 240 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±250ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)