    Rohm Semiconductor MCR006YRTF2323
    Part No.:
    MCR006YRTF2323
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0201 (0603 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDMCR006YRTF2323.pdf
    Description:
    RES SMD 232K OHM 1% 1/20W 0201
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    MCR
    Package/Case:
    0201 (0603 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Resistance:
    232 kOhms
    Tolerance:
    ±1%
    Power (Watts):
    0.05W, 1/20W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Temperature Coefficient:
    ±250ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    0201
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.010" (0.26mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order MCR006YRTF2323 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the MCR006YRTF2323 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of MCR006YRTF2323?
    Image MCR006YRTF2323
    Part Number MCR006YRTF2323
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series MCR
    Package/Case 0201 (0603 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Resistance 232 kOhms
    Tolerance ±1%
    Power (Watts) 0.05W, 1/20W
    Composition Thick Film
    Features -
    Temperature Coefficient ±250ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Supplier Device Package -
    Ratings 0201
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)