    Rohm Semiconductor KTR18EZPJ4R7
    Part No.:
    KTR18EZPJ4R7
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKTR18EZPJ4R7.pdf
    Description:
    RES SMD 4.7 OHM 5% 1/4W 1206
    Resistance:
    4.7 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.026" (0.65mm)
    Datasheet:
    1. How to order KTR18EZPJ4R7 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KTR18EZPJ4R7 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KTR18EZPJ4R7?
    Image KTR18EZPJ4R7
    Part Number KTR18EZPJ4R7
    Product Status Active
    Resistance 4.7 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 1206
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm)