    Rohm Semiconductor KTR03EZPJ515
    Part No.:
    KTR03EZPJ515
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKTR03EZPJ515.pdf
    Description:
    RES SMD 5.1M OHM 5% 1/10W 0603
    Resistance:
    5.1 MOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order KTR03EZPJ515 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KTR03EZPJ515 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KTR03EZPJ515?
    Image KTR03EZPJ515
    Part Number KTR03EZPJ515
    Product Status Active
    Resistance 5.1 MOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)