    Rohm Semiconductor KTR03EZPJ472
    Part No.:
    KTR03EZPJ472
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKTR03EZPJ472.pdf
    Description:
    RES SMD 4.7K OHM 5% 1/10W 0603
    Resistance:
    4.7 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order KTR03EZPJ472 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KTR03EZPJ472 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KTR03EZPJ472?
    Image KTR03EZPJ472
    Part Number KTR03EZPJ472
    Product Status Active
    Resistance 4.7 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)