    Rohm Semiconductor KTR03EZPJ203
    Part No.:
    KTR03EZPJ203
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKTR03EZPJ203.pdf
    Description:
    RES SMD 20K OHM 5% 1/10W 0603
    Resistance:
    20 kOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order KTR03EZPJ203 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KTR03EZPJ203 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KTR03EZPJ203?
    Image KTR03EZPJ203
    Part Number KTR03EZPJ203
    Product Status Active
    Resistance 20 kOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)