    Rohm Semiconductor KTR03EZPJ101
    Part No.:
    KTR03EZPJ101
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKTR03EZPJ101.pdf
    Description:
    RES SMD 100 OHM 5% 1/10W 0603
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    KTR
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    100 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order KTR03EZPJ101 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KTR03EZPJ101 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KTR03EZPJ101?
    Image KTR03EZPJ101
    Part Number KTR03EZPJ101
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series KTR
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 100 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)