    Rohm Semiconductor KTR03EZPJ100
    Part No.:
    KTR03EZPJ100
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0603 (1608 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDKTR03EZPJ100.pdf
    Description:
    RES SMD 10 OHM 5% 1/10W 0603
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    KTR
    Package/Case:
    0603 (1608 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    10 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.1W, 1/10W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0603
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order KTR03EZPJ100 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the KTR03EZPJ100 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of KTR03EZPJ100?
    Image KTR03EZPJ100
    Part Number KTR03EZPJ100
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series KTR
    Package/Case 0603 (1608 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 10 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.1W, 1/10W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, High Voltage
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0603
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)