    Rohm Semiconductor ESR01MZPJ620
    Part No.:
    ESR01MZPJ620
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    0402 (1005 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDESR01MZPJ620.pdf
    Description:
    RES 62 OHM 5% 1/5W 0402
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    ESR
    Package/Case:
    0402 (1005 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    62 Ohms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.2W, 1/5W
    Composition:
    Thick Film
    Features:
    Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient:
    ±200ppm/°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    AEC-Q200
    Ratings:
    0402
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.016" (0.40mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order ESR01MZPJ620 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ESR01MZPJ620 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ESR01MZPJ620?
    Image ESR01MZPJ620
    Part Number ESR01MZPJ620
    Manufacturer Rohm Semiconductor
    Series ESR
    Package/Case 0402 (1005 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Resistance 62 Ohms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.2W, 1/5W
    Composition Thick Film
    Features Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
    Temperature Coefficient ±200ppm/°C
    Operating Temperature -55°C ~ 155°C
    Supplier Device Package AEC-Q200
    Ratings 0402
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.016" (0.40mm)