    Rohm Semiconductor BD39000EKV-C
    Part No.:
    BD39000EKV-C
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Category:
    Voltage Regulators - Linear + Switching
    Package:
    48-VFQFP Exposed Pad
    Description:
    IC POWER MANAGEMENT SMD
    Manufacturer:
    Rohm Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    48-VFQFP Exposed Pad
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Topology:
    Step-Down (Buck) (1) or Step-Down/Step-Up (Buck/Boost) (1), Linear (LDO) (1)
    Number of Outputs:
    3
    Frequency - Switching:
    200kHz ~ 550kHz
    Voltage/Current - Output 1:
    0.8V ~ 30V, 1.5A
    Voltage/Current - Output 2:
    1.23V, 900mA
    Voltage/Current - Output 3:
    5V, 600mA
    w/LED Driver:
    No
    w/Supervisor:
    No
    w/Sequencer:
    Yes
    Voltage - Supply:
    4V ~ 30V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q100
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    48-HTQFP (7x7)
    1. How to order BD39000EKV-C on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BD39000EKV-C price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BD39000EKV-C?
    Image BD39000EKV-CE2 BD39000EKV-C
    Part Number BD39000EKV-CE2 BD39000EKV-C
    Manufacturer Rohm Semiconductor Rohm Semiconductor
    Series - -
    Package/Case 48-VFQFP Exposed Pad 48-VFQFP Exposed Pad
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Number of Outputs 3 3
    Frequency - Switching 200kHz ~ 550kHz 200kHz ~ 550kHz
    Voltage/Current - Output 1 0.8V ~ 30V, 1.5A 0.8V ~ 30V, 1.5A
    Voltage/Current - Output 2 1.23V, 900mA 1.23V, 900mA
    Voltage/Current - Output 3 5V, 600mA 5V, 600mA
    w/LED Driver No No
    w/Supervisor No No
    w/Sequencer Yes Yes
    Voltage - Supply 4V ~ 30V 4V ~ 30V
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA) -40°C ~ 125°C (TA)