    Allegro MicroSystems A4402ELPTR-T
    Part No.:
    A4402ELPTR-T
    Manufacturer:
    Allegro MicroSystems
    Category:
    Voltage Regulators - Linear + Switching
    Package:
    16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDA4402ELPTR-T.pdf
    Description:
    IC REG DL BUCK/LNR 2MHZ 16TSSOP
    Manufacturer:
    Allegro MicroSystems
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Topology:
    Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1)
    Number of Outputs:
    2
    Frequency - Switching:
    2MHz
    Voltage/Current - Output 1:
    3.3V ~ 5V, 1A
    Voltage/Current - Output 2:
    1.8V ~ 3.3V, 250mA
    Voltage/Current - Output 3:
    w/LED Driver:
    No
    w/Supervisor:
    No
    w/Sequencer:
    Voltage - Supply:
    6V ~ 50V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    16-eTSSOP-EP
    Datasheet:
    1. How to order A4402ELPTR-T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the A4402ELPTR-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of A4402ELPTR-T?
    Image A4402ELPTR-T
    Part Number A4402ELPTR-T
    Manufacturer Allegro MicroSystems
    Series -
    Package/Case 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) Exposed Pad
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Topology Step-Down (Buck) (1), Linear (LDO) (1)
    Number of Outputs 2
    Frequency - Switching 2MHz
    Voltage/Current - Output 1 3.3V ~ 5V, 1A
    Voltage/Current - Output 2 1.8V ~ 3.3V, 250mA
    Voltage/Current - Output 3 -
    w/LED Driver No
    w/Supervisor No
    w/Sequencer No
    Voltage - Supply 6V ~ 50V
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C