    P-DUKE Technology FKC12-48S05W
    Part No.:
    FKC12-48S05W
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFKC12-48S05W.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 5.1V 12W
    Series:
    FKC12W (12W)
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    5.1V
    Current - Output (Max):
    2.4A
    Power (Watts):
    12 W
    Voltage - Isolation:
    1.6 kV
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    87%
    Datasheet:
    1. How to order FKC12-48S05W on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FKC12-48S05W price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FKC12-48S05W?
    Image FKC12-24D12W FKC12-48S05W
    Part Number FKC12-24D12W FKC12-48S05W
    Manufacturer P-DUKE Technology P-DUKE Technology
    Series FKC12W (12W) FKC12W (12W)
    Package/Case 24-DIP Module, 9 Leads 24-DIP Module, 9 Leads
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 1 1
    Voltage - Input (Min) 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V
    Voltage - Output 1 5.1V 5.1V
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 2.4A 2.4A
    Power (Watts) 12 W 12 W
    Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features Remote On/Off Remote On/Off
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating) -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency 87% 87%