    P-DUKE Technology FKC12-24D12W
    Part No.:
    FKC12-24D12W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    24-DIP Module, 9 Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDFKC12-24D12W.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER +/-12V 12W
    Manufacturer:
    P-DUKE Technology
    Series:
    FKC12W (12W)
    Package/Case:
    24-DIP Module, 9 Leads
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    2
    Voltage - Input (Min):
    9V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    -12V
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    500mA, 500mA
    Power (Watts):
    12 W
    Voltage - Isolation:
    1.6 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency:
    87%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active High
    Approval Agency:
    CB, CE, cURus
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order FKC12-24D12W on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the FKC12-24D12W price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of FKC12-24D12W?
    Image FKC12-24D12W FKC12-48S05W
    Part Number FKC12-24D12W FKC12-48S05W
    Manufacturer P-DUKE Technology P-DUKE Technology
    Series FKC12W (12W) FKC12W (12W)
    Package/Case 24-DIP Module, 9 Leads 24-DIP Module, 9 Leads
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    Type Isolated Module Isolated Module
    Number of Outputs 2 2
    Voltage - Input (Min) 9V 9V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V
    Voltage - Output 1 12V 12V
    Voltage - Output 2 -12V -12V
    Voltage - Output 3 - -
    Voltage - Output 4 - -
    Current - Output (Max) 500mA, 500mA 500mA, 500mA
    Power (Watts) 12 W 12 W
    Voltage - Isolation 1.6 kV 1.6 kV
    Applications ITE (Commercial) ITE (Commercial)
    Features Remote On/Off Remote On/Off
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C (With Derating) -40°C ~ 105°C (With Derating)
    Efficiency 87% 87%