    Panasonic Electric Works ALZ12F24T
    Part No.:
    ALZ12F24T
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDALZ12F24T.pdf
    Description:
    RELAYS
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Rating (Current):
    16 A
    Switching Voltage:
    440VAC - Max
    Coil Current:
    16.7 mA
    Must Operate Voltage:
    16.8 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Datasheet:
    1. How to order ALZ12F24T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ALZ12F24T price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ALZ12F24T?
    (2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ALZ12F24T.
    Image ALZ12F24TW ALZ12F24T
    Part Number ALZ12F24TW ALZ12F24T
    Manufacturer Panasonic Electric Works Panasonic Electric Works
    Series ALZ ALZ
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Coil Voltage 24VDC 24VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C) SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 16 A 16 A
    Switching Voltage 440VAC - Max 440VAC - Max
    Load - Max Switching 7040VA 7040VA
    Coil Current 16.7 mA 16.7 mA
    Coil Type Non Latching Non Latching
    Features - -
    Termination Style PC Pin PC Pin
    Seal Rating Sealed - Fully Sealed - Fully
    Coil Insulation Class F Class F
    Must Operate Voltage 16.8 VDC 16.8 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC 2.4 VDC
    Operate Time 15 ms 15 ms
    Release Time 5 ms 5 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C