    Panasonic Electric Works ALZ12F24TW
    Part No.:
    ALZ12F24TW
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDALZ12F24TW.pdf
    Description:
    RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 24V
    Coil Voltage:
    24VDC
    Contact Rating (Current):
    16 A
    Switching Voltage:
    440VAC - Max
    Coil Current:
    16.7 mA
    Must Operate Voltage:
    16.8 VDC
    Must Release Voltage:
    2.4 VDC
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Datasheet:
    1. How to order ALZ12F24TW on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ALZ12F24TW price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ALZ12F24TW?
    Image ALZ12F24TW
    Part Number ALZ12F24TW
    Manufacturer Panasonic Electric Works
    Series ALZ
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Mounting Type Through Hole
    Coil Voltage 24VDC
    Contact Form SPDT (1 Form C)
    Contact Rating (Current) 16 A
    Switching Voltage 440VAC - Max
    Load - Max Switching 7040VA
    Coil Current 16.7 mA
    Coil Type Non Latching
    Features -
    Termination Style PC Pin
    Seal Rating Sealed - Fully
    Coil Insulation Class F
    Must Operate Voltage 16.8 VDC
    Must Release Voltage 2.4 VDC
    Operate Time 15 ms
    Release Time 5 ms
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C