    Ohmite 602SJR00500E-T
    Part No.:
    602SJR00500E-T
    Manufacturer:
    Ohmite
    Category:
    Chip Resistor - Surface Mount
    Package:
    Strip, L Bend
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED602SJR00500E-T.pdf
    Description:
    RES 0.005 OHM 5% 1/4W L BEND
    Manufacturer:
    Ohmite
    Series:
    60S
    Package/Case:
    Strip, L Bend
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Resistance:
    5 mOhms
    Tolerance:
    ±5%
    Power (Watts):
    0.25W, 1/4W
    Composition:
    Metal Element
    Features:
    Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
    Temperature Coefficient:
    ±100ppm/°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 155°C
    Supplier Device Package:
    Ratings:
    SMD
    Size / Dimension:
    0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.028" (0.70mm)
    Number of Terminations:
    2
    Failure Rate:
    Datasheet:
    1. How to order 602SJR00500E-T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 602SJR00500E-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 602SJR00500E-T?
    Image 602SJR00500E-T
    Part Number 602SJR00500E-T
    Manufacturer Ohmite
    Series 60S
    Package/Case Strip, L Bend
    Packaging Bulk
    Product Status Active
    Resistance 5 mOhms
    Tolerance ±5%
    Power (Watts) 0.25W, 1/4W
    Composition Metal Element
    Features Current Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
    Temperature Coefficient ±100ppm/°C
    Operating Temperature -40°C ~ 155°C
    Supplier Device Package -
    Ratings SMD
    Size / Dimension 0.551" L x 0.118" W (14.00mm x 3.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.028" (0.70mm)