    Nichicon UZS0G221MCL1GB
    Part No.:
    UZS0G221MCL1GB
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUZS0G221MCL1GB.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 4V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UZS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    4 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    96 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    144 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.181" (4.60mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UZS0G221MCL1GB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UZS0G221MCL1GB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UZS0G221MCL1GB?
    Image UZS0G221MCL1GB
    Part Number UZS0G221MCL1GB
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UZS
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 4 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 96 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 144 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.181" (4.60mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)