    Nichicon UZD1E100MCL1GB
    Part No.:
    UZD1E100MCL1GB
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUZD1E100MCL1GB.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 25V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UZD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    25 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    27 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    40.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.126" (3.20mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UZD1E100MCL1GB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UZD1E100MCL1GB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UZD1E100MCL1GB?
    Image UZD1E100MCL1GB
    Part Number UZD1E100MCL1GB
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UZD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 25 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 27 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 40.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.126" (3.20mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)