    Nichicon UYA2A900MNJ1MS
    Part No.:
    UYA2A900MNJ1MS
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUYA2A900MNJ1MS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 90UF 20% 100V SMD
    Capacitance:
    90 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    325 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    650 mA @ 100 kHz
    Size / Dimension:
    0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order UYA2A900MNJ1MS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UYA2A900MNJ1MS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UYA2A900MNJ1MS?
    Image UYA2A900MNJ1MS
    Part Number UYA2A900MNJ1MS
    Product Status Active
    Capacitance 90 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 325 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 650 mA @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.535" L x 0.535" W (13.60mm x 13.60mm)