    Nichicon UYA2A201MNJ1MS
    Part No.:
    UYA2A201MNJ1MS
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUYA2A201MNJ1MS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 200UF 20% 100V SMD
    Capacitance:
    200 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    500 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1 A @ 100 kHz
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
    Datasheet:
    1. How to order UYA2A201MNJ1MS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UYA2A201MNJ1MS price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UYA2A201MNJ1MS?
    Image UYA2A201MNJ1MS
    Part Number UYA2A201MNJ1MS
    Product Status Active
    Capacitance 200 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)