    Nichicon UYA1K361MNJ1MS
    Part No.:
    UYA1K361MNJ1MS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUYA1K361MNJ1MS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 360UF 20% 80V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UYA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    360 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    80 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency:
    500 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    1 A @ 100 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UYA1K361MNJ1MS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UYA1K361MNJ1MS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UYA1K361MNJ1MS?
    Image UYA1K361MNJ1MS
    Part Number UYA1K361MNJ1MS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UYA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 360 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 80 V
    Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 125°C
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C
    Polarization Polar
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Ripple Current @ Low Frequency 500 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 1 A @ 100 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.689" (17.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.752" L x 0.752" W (19.10mm x 19.10mm)