    Nichicon UWZ1V220MCL1GS
    Part No.:
    UWZ1V220MCL1GS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUWZ1V220MCL1GS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 35V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UWZ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 105°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    High Temperature Reflow
    Ripple Current @ Low Frequency:
    42 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    63 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UWZ1V220MCL1GS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UWZ1V220MCL1GS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UWZ1V220MCL1GS?
    Image UWZ1V220MCL1GS
    Part Number UWZ1V220MCL1GS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UWZ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -55°C ~ 105°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications High Temperature Reflow
    Ripple Current @ Low Frequency 42 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 63 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)