    Nichicon UWX1H100MCL1GB
    Part No.:
    UWX1H100MCL1GB
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUWX1H100MCL1GB.pdf
    Description:
    CAP ALUM 10UF 20% 50V SMD
    Capacitance:
    10 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    33 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    49.5 mA @ 10 kHz
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order UWX1H100MCL1GB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UWX1H100MCL1GB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UWX1H100MCL1GB?
    Image UWX1H100MCL1GB
    Part Number UWX1H100MCL1GB
    Product Status Obsolete
    Capacitance 10 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 33 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 49.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)