    Nichicon UWX1C330MCL1GB
    Part No.:
    UWX1C330MCL1GB
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUWX1C330MCL1GB.pdf
    Description:
    CAP ALUM 33UF 20% 16V SMD
    Capacitance:
    33 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    49 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    73.5 mA @ 10 kHz
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order UWX1C330MCL1GB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UWX1C330MCL1GB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UWX1C330MCL1GB?
    Image UWX1C330MCL1GB
    Part Number UWX1C330MCL1GB
    Product Status Obsolete
    Capacitance 33 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 49 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 73.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)