    Nichicon UWX0J151MCL1GB
    Part No.:
    UWX0J151MCL1GB
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUWX0J151MCL1GB.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    71 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    106.5 mA @ 10 kHz
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order UWX0J151MCL1GB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UWX0J151MCL1GB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UWX0J151MCL1GB?
    Image UWX0J151MCL1GB
    Part Number UWX0J151MCL1GB
    Product Status Obsolete
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 71 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 106.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)