    Nichicon UWX0G221MCL1GB
    Part No.:
    UWX0G221MCL1GB
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUWX0G221MCL1GB.pdf
    Description:
    CAP ALUM 220UF 20% 4V SMD
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    4 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    96 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    144 mA @ 10 kHz
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Datasheet:
    1. How to order UWX0G221MCL1GB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UWX0G221MCL1GB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UWX0G221MCL1GB?
    Image UWX0G221MCL1GB
    Part Number UWX0G221MCL1GB
    Product Status Obsolete
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 4 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 96 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 144 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)