    Nichicon UWS1V331MCL1GS
    Part No.:
    UWS1V331MCL1GS
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUWS1V331MCL1GS.pdf
    Description:
    CAP ALUM 330UF 20% 35V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UWS
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    330 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    35 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Ratings:
    Applications:
    High Temperature Reflow
    Ripple Current @ Low Frequency:
    324 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    421.2 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.394" (10.00mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UWS1V331MCL1GS on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UWS1V331MCL1GS price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UWS1V331MCL1GS?
    Image UWS1V331MCL1GS
    Part Number UWS1V331MCL1GS
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UWS
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 330 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 35 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization -
    Ratings -
    Applications High Temperature Reflow
    Ripple Current @ Low Frequency 324 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 421.2 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
    Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)