    Nichicon UWR1A220MCL1GB
    Part No.:
    UWR1A220MCL1GB
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUWR1A220MCL1GB.pdf
    Description:
    CAP ALUM 22UF 20% 10V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UWR
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    22 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    33 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    49.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max):
    0.217" (5.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UWR1A220MCL1GB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UWR1A220MCL1GB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UWR1A220MCL1GB?
    Image UWR1A220MCL1GB
    Part Number UWR1A220MCL1GB
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UWR
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 22 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 33 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 49.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
    Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)