    Nichicon UWJ1C470MCL1GB
    Part No.:
    UWJ1C470MCL1GB
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUWJ1C470MCL1GB.pdf
    Description:
    CAP ALUM 47UF 20% 16V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UWJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    16 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    58 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    87 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.217" (5.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UWJ1C470MCL1GB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UWJ1C470MCL1GB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UWJ1C470MCL1GB?
    Image UWJ1C470MCL1GB
    Part Number UWJ1C470MCL1GB
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UWJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 16 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 58 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 87 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)