    Nichicon UWJ0J151MCL1GB
    Part No.:
    UWJ0J151MCL1GB
    Manufacturer:
    Nichicon
    Category:
    Aluminum Electrolytic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUWJ0J151MCL1GB.pdf
    Description:
    CAP ALUM 150UF 20% 6.3V SMD
    Manufacturer:
    Nichicon
    Package/Case:
    Series:
    UWJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Capacitance:
    150 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Polarization:
    Polar
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency:
    71 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    106.5 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.217" (5.50mm)
    Surface Mount Land Size:
    0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Datasheet:
    1. How to order UWJ0J151MCL1GB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UWJ0J151MCL1GB price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UWJ0J151MCL1GB?
    Image UWJ0J151MCL1GB
    Part Number UWJ0J151MCL1GB
    Manufacturer Nichicon
    Package/Case
    Series UWJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Capacitance 150 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Polarization Polar
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 71 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 106.5 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing -
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.217" (5.50mm)
    Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)