    Nichicon UVZ2E2R2MED1TD
    Part No.:
    UVZ2E2R2MED1TD
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDUVZ2E2R2MED1TD.pdf
    Description:
    CAP ALUM 2.2UF 20% 250V RADIAL
    Capacitance:
    2.2 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250 V
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    Lifetime @ Temp.:
    1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Ripple Current @ Low Frequency:
    23 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency:
    36.8 mA @ 10 kHz
    Impedance:
    Lead Spacing:
    0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension:
    0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.492" (12.50mm)
    Datasheet:
    1. How to order UVZ2E2R2MED1TD on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the UVZ2E2R2MED1TD price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of UVZ2E2R2MED1TD?
    Image UVZ2E2R2MED1TD
    Part Number UVZ2E2R2MED1TD
    Product Status Obsolete
    Capacitance 2.2 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250 V
    Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Applications General Purpose
    Ripple Current @ Low Frequency 23 mA @ 120 Hz
    Ripple Current @ High Frequency 36.8 mA @ 10 kHz
    Impedance -
    Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
    Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)